Ünitoryenizm Nedir?

yorumsuz
123 views

Ünitoryenizm Nedir?

Ünitoryenizm Nedir?         Akımın amacı, tanrının tek olduğunu ve ondan üstünün olmadığını ve Hz. İsa’nın tanrı olmadığını, üçleme yani baba, oğul, kutsal ruh üçlemesine negatif taraf olan akımdır. Tanrı’nın tek olduğun, onun birliğine inanan ve İsa’nın sadece insan olduğunu 2. ve 3. Yüzyıldan beri savunurlar. Bu zamanlar Monarkiyanizm ve Ariusçuluğuna kadar uzanır. Bu akımlar ise tek tanrı inancının başlangıcı Yahudiliğe kadar ilerler. Reform hareketiyle 16. yüzyılda Üniteryanizm temelleri atıldı. Bugünkü genel kültür alanında araştırılan en önemli konulardan.

Üniteryanizm Düşünürlere Ne Oldu?

Reform akımıyla, etkili olan Tanrı’nın tekliği ve birliği Üniteryanizm akımının şekillenmesi ve biçimlenmesine etkili oldu. Bunu savunan birçok kişi Enkizisyon mahkemelerinden kurtulmak için İtalya’dan kaçmak tek çareydi. Bu akımı savunan ve İsa’nın sadece insan olduğunu söyleyen kişiler birçok yerde yakalanarak yakıldı, idam edildi, hapishaneye atıldı ya da işkenceler gördü. Bu düşünürlerden biri olan David yaptırdığı kiliseyle dünyada kurulan ilk üniteryanizm kilisesidir.

İngiltere’de gerçekleşen bu akım inanılmaz etki etti. Geleneksel ve dogmatik düşüncelere karşı bir tampon oldu, bu düşünce birçok kişiyi etkileyerek İngiltere’de yayılarak sayısı her geçen gün artarak adada sıçradı. İskoçya ve İrlanda da yandaşlar bularak hızla büyüdü. Bu Üniteryanizm hareketi ABD’de aynı etkiyi sağlayamadı, 18. yüzyıl da kiliselere karşı çıkmasına rağmen çok hızlı ilerleme sağlayamadılar. Dinin sezgiler ile duygularla hareketine karşı, bu hareket insani özellikler ve bilim olarak yenilikler sağlıyordu, Böylece 19. Yüzyıl etkili oldu ve büyümeler başladı.

Üniteryanizm Ulusal Olarak Kabulu

1825’te Üniteryanın oluşturduğu gruplar Amerika ve İngiltere’de ulusal olarak tanınacak ve birlik olacak hale geldiler. Üniteryelar ile kilise arasında bir uzlaşma sağlanarak karşılıklı birbirlerini tanıdılar. Farklılıkları bulunmasına rağmen iki grubun da ibadetleri aynı usule dayanır.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Haziran 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın