tinselcilik ne demek?

yorumsuz
66 views

tinselcilik ne demek?
 1. Evrenin gerçeğinin manevi nitelikte olduğunu, insan ve öteki varlıkların hepsinin fiziksel yapıdan ayrı ve bağımsız bir ruhsal yapısı bulunduğunu ileri süren görüş, spiritüalizm.
 2. Bütün gerçekliğin özünün ruh olduğunu, her gerçek olanın manevi olduğunu ve maddi olanın yalnızca manevi gerçekliğin bir görünüşü olduğunu veya salt bir tasarım olduğunu ileri süren fizik ötesi doktrin, spiritüalizm.
 3. (Lat. Spiritus = tin) : 1- Bütün gerçekliğin özünün tin olduğunu, her gerçek olanın tinsel olduğunu ve cisimsel olanın yalnızca tinsel gerçekliğin bir görünüşü olduğunu, ya da salt bir tasarım olduğunu ileri süren fizikötesi öğreti. 2- (Descartes’ta) Özdekten özce ayrı bir ruhun bulunduğunu öne süren görüş.
 4. (en)Spiritualism.
 5. (fr)Spiritualisme
 6. (la)Spiritus

tinselci

 1. Tinselcilik yanlısı olan (görüş, kimse vb.).
 2. (en)Spiritualist.

tinsel

 1. Ruhsal, spiritüal.
 2. Manevi, özdeksel karşıtı.
 3. Maddeyle ilgisi olmayan, manevi olan, spiritüel.
 4. (en)Shining material used for ornamental purposes; especially, a very thin, gauzelike cloth with much gold or silver woven into it; also, very thin metal overlaid with a thin coating of gold or silver, brass foil, or the like.
 5. (en)Something shining and gaudy; something superficially shining and showy, or having a false luster, and more gay than valuable.
 6. (en)Showy to excess; gaudy; specious; superficial.
 7. (en)Type of electrical conductor comprised of a number of tiny threads, each having a fine, flat ribbon of copper or other metal closely spiraled about it Used for small size cables requiring limpness and extra-long flex life.
 8. (en)Metallic material used to add flash and color in fly tying.
 9. (en)Immaterial.
 10. (en)Moral.
Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Haziran 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın