Tenrikyō

yorumsuz
74 views

Tenrikyō

  Tenrikyo, daha bilinen ismiyle ise Tenri’nin inanç kökeni Japon Şinto’dur. Budizm’den esinlenilmiş bir dindir. Bir çok dinin aksine bu din bir kadın tarafından kurulmuştur. Çiftçi bir kadın olan Nakayama Miki, inanışa göre 1838 yılları civarında aydınlatıcı ve ilham veren olarak adlandırılan çeşitli ruhani tecrübeler yaşamıştır. Bu tarihten sonra dinin taraftarları onu “onurlu, onurlandırılmış anne” anlamına gelen Oyasama olarak anmaya başlamıştır. Bu dine bağlılık gösterenlerin dünya çapında 2 milyon kadar kişi olduğu, inananların 1,5 milyonunun ise Japonya’da bulunduğu sanılmaktadır.

          Tenrikyo bazen Tenriizm olarak da adlandırılabilir. Ancak bu isim Tengrizm için de kullanıldığı için çok fazla kabul görmemiştir. Tenrikyo terimine bağlı kalınmıştır.

          Bu dinin amacı ise anlamı “neşeli hayat” olan, Yoki Yusan veya Yoki Guraşi’ye erişmektir. Bunun mümkün olması içinse, hayırsever olup, hırstan, nefretten, bencillikten, öfkeden ve kibirden mümkün olduğu kadar uzak durmaktır.

 Tek bir Tanrı olduğuna ve onun insanlığı yaratan, insanlığa merhamet gösteren, onlarla ilgilenen bir ebeveyn olduğuna inanılır. Tenri-O-no-Mikoto yani “Cennetsel Nedenin İlahi Kralı”dır. Bu dinde de reenkarnasyon inancı yer alsa da çok büyük bir etkiye sahip olduğu söylenemez. Ana öğretilerinden bazıları ise insan vücudu ve Tanrı arasındaki doğa ilişkisi, gönüllü olarak çoğunlukla hayır işleri veya kamu hizmeti, sorun, hastalık ve zorluklara karşı dirençli, yapıcı bir tutum, Futatsu Hitotsu’da var olan yaratıma dahil olan on prensip ve ilahi takdirdir.

          Büyük dini liderlerine “Ana Sütun” anlamına gelen Şimbaşira derler.

          Tenrikyo bir din olarak kabul görmüş olsa da bazı inananları tarafından sadece evrene dair bir öğreti olarak da görülebilmektedir. Mesela, bir Tenrikyo taraftarının aynı zamanda Hristiyan olması normal karşılanır. Diğer dini inançlarla çelişmezler. Yine de, tüm bu olumluluğa rağmen, bazı Budist mezheplerine rakip ve muhalif olarak görülür. Özellikle Hristiyan kilisesi ve Tenrikyo örgütünün ilişkileri oldukça iyidir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Haziran 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın