Şinto

yorumsuz
127 views

Şinto

özet

  • Japonya’nın yerli yerli dininin resmi dogmalardan yoksun olması, doğa ruhlarının ve atalarının bir arada olmasıyla karakterize
  • yerli din ve Japonya’nın eski etnik kült

genel bakış

Şinto 神道 ( Shintō ) ya da kami-no-michi (diğer isimler arasında), Japonya’nın günümüz Japonyası ile eski geçmişi arasında bir bağlantı kurmak için özenle yürütülecek ritüel uygulamalara odaklanan geleneksel Japon dinidir.
Şinto uygulamaları ilk kaydedildi ve 8. yüzyılda Kojiki ve Nihon Shoki’nin yazılı tarihi kayıtlarında kodlandı. Yine de, bu ilk Japon yazıları, birleşik bir dine değil, yerel inanç ve mitolojiden oluşan bir koleksiyona atıfta bulunmaktadır. Şinto bugün, savaş anma törenleri ve hasat festivalleri gibi çeşitli amaçlara uygun, çok sayıda “ruh”, “öz” ( kami ) ibadetine adanmış kamu mabedlerinin dinidir ve çeşitli mezhepçi örgütlere de uygulanmaktadır. Uygulayıcılar, çeşitli inançlarını standart bir dil ve uygulama yoluyla ifade ederek, Nara ve Heian dönemlerinin (8.-12. Yüzyıl) döneminden kalma, elbise ve ritüellerde benzer bir tarz benimserler.
Shinto ( Tanrıların Yolu) kelimesi, orijinal olarak, Çin’den yazılı Shenyang’dan (Jindō veya Shindō ) kabul edildi (神道, pinyin: shén dào ), iki kanji birleştiren: shin ( 神 ), “ruh” veya kami anlamına gelir; ve michi ( 道 ), ‘yol’, felsefi bir yol ya da çalışma anlamına gelir (Çince kelime dào’dan ). Shindo kelimesinin en eski kayıtlı kullanımı, 6. yüzyılın ikinci yarısından geliyor. Kami , İngilizcede ‘ruhlar’, ‘özler’ veya ‘tanrılar’ olarak işlenir ve fenomeni oluşturan enerjiyi ifade eder. Japon dili tekil ve çoğulları birbirinden ayırt etmediğinden, kami aynı zamanda birden çok biçimde tezahür eden tekil ilahi veya kutsal özü ifade eder: kayalar, ağaçlar, nehirler, hayvanlar, yerler ve hatta insanların doğaya sahip oldukları söylenebilir. Kami . Kami ve insanlar ayrı değil; Aynı dünyada var olurlar ve birbiriyle ilişkili karmaşıklığını paylaşırlar.
Japonya’daki nüfusun yaklaşık% 80’i Şinto uygulamalarına veya ritüellerine katılırken, bunların sadece küçük bir yüzdesi kendilerini “Şintoistler” olarak tanımlamaktadır. Bunun nedeni Şinto’nun Japonya’da farklı anlamları vardır. Japonların çoğu, Şinto mabetlerine ve beseech kami’ye bir kurumsal Şinto dinine katılmadan katılır. “Halk Şerito” nun uygulayıcısı olmak için resmi bir ritüel yoktur. Bu nedenle, “Şinto üyeliği” genellikle yalnızca organize Şinto mezheplerine katılanları saymayı tahmin ediyor. Şinto’nun ülkede 81.000 türbe ve 85 bin papaz var. 2006 ve 2008 yıllarında yapılan anketlere göre, Japonya nüfusunun% 40’ından azı organize bir dine aittir: yaklaşık% 35’i Budist,% 3’ü ila% 4’ü Şinto mezhepleri ve türetilmiş dinlerin üyeleridir. 2008 yılında, katılımcıların% 26’sı genellikle Shinto mabedlerini ziyaret ederken, sadece% 16.2’si genel olarak bir tanrı ya da tanrı (神) varlığına olan inancını ifade etmiştir.
Inoue’ye (2003) göre: “Modern bursta, terim genellikle kami ibadetine ve ilgili teolojilere, ritüellere ve uygulamalara referansla kullanılmaktadır. Bu bağlamda” Şinto “, aksine” Japonya’nın geleneksel dini “nin anlamını alır. Hıristiyanlık, Budizm, İslam ve benzeri yabancı dinlere. “Japonya’ya özgü etnik dini sistem. Özellikleri geleneksel mahkeme geleneksel türbelerde ve halk inançlarında bulunur. Eski çağlardan beri, esas olarak bir insan tanrısı ile doğal ibadet ve atası ibadeti üzerine kurulmuştur. Şinto’nun sözcüğü, ilk çeyrekte Budizm’in aksine, “Nihon Shoki” nin İmparator Mimi Mimarı’nın başlangıcıdır, Shinto bir tanrıça inancını (Kannon) <Tanrıça, Şintoizmi takip edecektir. Antik çağlardan itibaren, Yin ve Yang, Konfüçyüsçülük, Budizm vb. Tarafından etkilendi, tarihsel olarak değişti ve Şinto’nun çeşitli teorileri kuruldu. Nara sonunda – barış başlangıçta Honji suijaku (Honji suijaku) teorisini, Tendai, Shingon, Shinto-Budist birleşimi , Kamakura dönemi Ise Şinto,Muromachi dönemi Yoshida Şinto gibi doğdu. Edo çağında, Konfüçyüsçünün Şinto’nun güçlü başlangıç ​​( Konfüçyüsçülük) Shinto , dikey bir baskı (karpuz) Shinto, Shinto orta vadede sonra Guoue etkisi altında Restorasyon Shinto gibi güçlü bir teorik yönleri yayınlandı mı . Meiji Dönemi’nde, Shinto shinto ulusal bir Şinto olarak kuruldu, ancak Tokugawa shogunate’in bitiminden filizlenen Şinto Şinto da lisanslandı. Savaştan sonra Şinto devletin korumasını bırakır ve halk inançlarına dayanır.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Temmuz 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın