Sihizm dini nedir?

yorumsuz
91 views

Sihizm dini nedir?

Bu adam bir Sih. Yani Sihizm dinine mensup kişi. En sevdiğim dostlarım Sihler ve Kamboçyalılar. Şimdi size Sihleri anlatıcam. Burası Amritsar. Hindistan’ın kuzeyinde Pakistan sınırında bir şehir. Aynı zamanda Sihizmin de dini merkezi. Burası da meşhur altın tapınak. Tapınağın etrafındaki göletin adı şehre de adını veren Amritsar yani “Kutsal su gölü”

Sihizm 1500 lerde çıkmış. Detaya girmicem ama fiks işte bi tane adam var. Eriyor bu ve bir din oluşuyor. Bu özet yeterli. Dünyanın en büyük beşinci dini(Yahudilerden fazlalar) Sihler çok tatlı çok güleryüzlü insanlar. Ama savaşçılar. Çakı gibiler. İnanılmaz karizmatik gözüküyorlar. Olamaz böle bi insan tipi ya hepsini çok seviyorum ama sakat adamlar. Canlarını sıkmicaksın çünkü sıkı herifler hepsi. Tek tanrılılar. Onlara göre herkes kardeş. Kimse üstün değil. Reankarnasyona inanıyorlar. Yani her canlı ruhu özgürlüğe ulaşana dek yeniden doğar. Ruhban sınıfı yok. Öyle rahipti keşişti falan dini öğreten yayan kimselere karşılar. Bu tapınağın olduğu kompleks büyük bir yer. Ortada 7/24 bir müzik ayin gibi bir şey çalıyor oraya girip ibadet yapıyorlar. Sihizmde dilenmek yasak. O yüzden bu altın tapınakta 7/24 yemek veriliyor. Bedava. Git ye. Kimse demez ki sen dur sen sih değilsin. Yemekler herkese. Çünkü sihizmde insanlar diğer dinlerdeki insanların da cennete gideceğine inanır. İnsan ayırmaz. Bir düşmanlıkları teoride yok. Altın tapınakta konaklama da bedava. Evsiz kavramını istemezler. Herkes kalabilir. Biz de kalabilirdik ama kalmadık ihtiyacı olanlar kalsın dedik çünkü adam gibi adamız. Tapınağın etrafında çok sayıda batılı vardı bağdaş kurup oturuyorlar sözde işte iç seslerini dinliyorlar falan. Manasız hareketler. Tapınağı gördü mü bağdaş kuran batılı bir zümre vardır. Onlar mesela kalıyodu çünkü onlar anlamaz. Demezler ki lan evi olmayan kalsın. O oraya onu yaşamaya gelmiş. Sığır. Varsa yoksa kendi hisleri. Onlar yogaya gelmiş tipler. Bunlar işte “doğu çok otantik” “ya şehirler bizi boğuyor” “mutluluğu içimde bulayım” diyerek buralara gelir saçma sapan hareketler yapar ve giderler. Malesef bu insanlar hala var. Bunları bitireceyiz. (Batılılar doğu felsefesini asla anlayamazlar. Batılılar neden doğu felsefesini anlayamaz bunu ileride Budizmi de anlatacağım çok çok uzun bir yazıyla size anlatıcam.)

Neyse Sihizme dönelim. Sihizmde dünya malına değer verilmesi istenmez. Ama öyle sadece teoride değil. Hristiyanlıkta da istenmez ama dünyanın anasını bellediler bu mülkiyet işiyle. Sihizmde bu uygulamaya da yansıyor. Sihizminde “Mantıksız davranışlar” görüşü vardır ve bunlar yasaktır. Sünnet, hac, oruç vb; Materyal biriktirmek de mantıksızdır. Çünkü herkes ölecek. Hafif bi mülkiyet karşıtlığı diyebiliriz. Tüm sihler elindekilerin %10’unu bağışlar. Ayrıca bu altın tapınaktaki işler temizlik ibadet çalınan müzik falan hepsi gönüllü işi. Dediğimiz gibi ruhban sınıfı yok. İbadet yaptıran kişi yok. Herkes dahil bu sisteme.

Kafalarına taktıkları şeyi de anlatıyım kısaca. Sihlerin yapmaları gereken 5 emir var. Saçın uzatılması, tarak taşımak, çelik bilezik taşımak, hançer taşımak ve beyaz don giymek(resimdeki beyaz don) Saç uzatmak derken hatta hiç kesmemek de diyebiliriz. İşte kafalarındaki o şey o saçı tutması için var. Dünyanın heryerinde bu şekilde gezerler çünkü çok uzun olan saçlarını o kafalarındaki şeyin içinde muhafaza ediyorlar. Yanlarında hançer taşırlar. Yalnız bunun özellikle batıda uygulamasında sıkıntı olmuş o yüzden şu an küçük bir hançer olan Kirpan taşıyorlar. Bu 5 emire uymayan Sihler de var ama sorun değil. Çünkü dediğimiz gibi Sihizmde dini seçimler dışlanmaz. Düşmanlık yok.

Başta belirtmiştik. Sıkı adamlar. Gerçekten çok güleryüzlüler. Yardımseverler. Yalnız canlarını sıktığınız zaman ağzınızı burnunuzu ikiye ayırırlar. 1984 senesinde Hindistan ordusu Amritsar’da bu tapınağa operasyon düzenliyor baya insan ölüyor. Peki bunun sonunda ne oluyor? Emri veren İndra Gandhi’nin sih korumaları İndra Gandhi’yi(Bildiğimiz Gandhi’yle hiçbir akrabalığı yok, isim benzerliği) öldürüyor. Sihlerin canını sıkmak istemezsiniz. Aman diyim. Onları sevin. Sevilecek insanlar. Ben gittim gördüm inşallah siz de gider görürsünüz…

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Temmuz 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın