Rastanın Kökeni Rastafaryanizm

yorumsuz
63 views

Rastanın Kökeni Rastafaryanizm


Rastafaryanizm olarak bilinen inanç, Doğu Afrika ülkesi olan Etiyopya’nın son imparatoru Haile Selassie’nin (Hayle Selassiye 1892-1975) tanrının dünyadaki yansıması olarak görülmesi ve bu inanca bağlı olarak bir temsilci olarak seçilmesiyle ortaya çıkmıştır. Amerika’nın siyahi önderlerinden Marcus Garvey’de bu dinin peygamberi (aslında onların hakları savunup kurtarmak istedikleri için böyle adlandırılmıştır) sayılırken bunlar aslında tamamen iddiadır diyebiliriz çünkü hiçbiri kendisini bu dinle sıkı sıkıya ilişkilendirmemiştir. Yalnız Bob Marley için aynı şeyi söyleyemeyiz ki o bir inanandır. Ama resmi bir rasta kilisesi, rahibi ya da lideri olmamakla birlikte kutsal toprakları Afrika’dır ve doğanın kutsallığına inanmaktadırlar.

Rastafarianizm, akımının kaynağını yüzyıllar önce Afrika’dan Jamaika’ya köle olarak getirilen siyahların kültürü oluştururken, halk kurtuluşun sevgi ve inançtan geçtiğine inanmaktadır. Ruhsal ve fiziksel köleliği reddederek psikolojik özgürlüğe inanan Rastalar’ın ilk Rastafari hareketi 1930’lu yıllarda işçi sınıfına mensup siyah insanlar arasında başlamıştır. Bilindiği üzere Hristiyanlık ve Yahudilik karışımından oluşan bir din olan Rastafaryanizm (kendi içlerinde de kollara ayrılırlar),  eski ahitin koyduğu kurallara inanmakta ve ona uygun yemek yemektedir. Alkol ve sigara içilmezken, eti sınırlı tüketip, domuz eti ve kabuklu deniz ürünleri tüketmeyen halkın kendine has inanışları vardır.  Rastalar inanışları gereği saçlarını taramaz ve kesmezler, saçları zamanla Dreadlock denilen tarzı alır. Rastalı saçlarıyla “jah” diye bilinen tanrının onları yeryüzünden alıp “zion” diye bilinen cennete götüreceklerine inanmaktadırlar. Rastafaryanizm günümüzde trend haline gelen rastalı saçlara ilham kaynağı olduğu gibi (bu trendi sevmemektedirler) asıl olarak reggae tarzı müziğin kaynağı olmuşlardır. 

Son olarak Rastalar’ın rengi siyah, kırmızı, sarı ve yeşildir. Kırmızı, yeşil ve sarı renkleri Etiyopya bayrağı, siyah Afrika halkını temsil ederken; sarı bütün hazineleri, yeşil dünyayı, kırmızı ise siyah halkın dökülen kanını simgelemektedir (üç renk önemlidir). Sembol olarak aslanı kullanırlarken, aslanın gücünün kendi kimliklerinde yaşadıklarına inanmaktadırlar ve bu sebepten saçları kabarıktır. 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Haziran 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın