Kalp Hastalığı Belirtileri

yorumsuz
82 views

Kalp Hastalığı Belirtileri

Kalp Hastalığı ve Belirtileri
Kalp, göğüs kemiğinin hemen arkasında ve biraz solunda bulunan, yumruk büyüklüğünde kaslı bir organdır. Kalp insan vücudundaki kanı kardiyovasküler sistem adı verilen arterler ve damarlar yardımıyla tüm vücuda pompalar. Koroner arterler kalbin yüzeyi boyunca yayılır ve kalp kasına oksijen açısından zengin kanın ulaşmasını sağlar. Bunun yanında bir sinir dokusu ağı da kalpten geçer. Kalbe kasılma ile gevşemeyi yöneten bir takım sinyaller iletir. Böylece bir insanın ömrü boyunca kalp kan pompalama işlemini yapar. Sağlıkla ilgili herhangi bir problem olduğunda kalbin etkilenmesi söz konusu olabilir. Bu problemler insan yaşamını tehlikeye atacak düzeylere gelebilir. Bu nedenle kalp sağlığı oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kalp sağlığının bozulması geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açacağından, her insanın kalbi ile ilgili olabilecek sorunlar hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Ciddi olabilecek bir kalp hastalığının belirtilerini bilmek, erken tanı ve tedavi konusunda oldukça doktorlara fikir vermesi açısından önemlidir. Birçok kalp hastalığı olduğu için ne kadar erken müdahale edilebilirse kalbin sağlığına kavuşması da o kadar olasıdır. 
Kalp Hastalığı Nedir?
Kalp hastalığı, kalpte meydana gelen ve kalbi etkileyen herhangi bir bozukluğu kapsayan bir terimdir. Kalp hastalığı başlığı altında koroner arter hastalığı gibi kan damar hastalıkları, kalp ritmi problemleri (aritmiler) ve bu hastalıkların yanında doğuştan gelen kalp kusurları yer alır. Kalp hastalığı terimi çoğunlukla kardiyovasküler hastalık terimi ile dönüşümlü olarak kullanılır. Kardiyovasküler hastalıklar genellikle kalp krizi, göğüs ağrısı (anjina), inmeye yol açabilen daralmış veya tıkanmış kan damarlarını içeren durumları ifade eder. Kalp kasını, kapakçıklarını veya ritmini etkileyen diğer kalp rahatsızlıkları da kalp hastalığının formları olarak kabul edilir. Birçok kalp hastalığı türü sağlıklı yaşam tarzı seçimleriyle önlenebilir veya tedavi edilir. Sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek kalp hastalıklarının önlenebilmesi için oldukça önemlidir. Daha hareketli bir yaşam benimsemek ve daha sağlıklı besinler tüketmek kalp sağlığı için önem taşır. Beslenme kültürü olarak çoğunlukla fast food’u benimseyen Amerika kıtasında her dört ölümden birinin kalp hastalıklarıyla ilgili olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında Kanada ve Avustralya’da da kalp hastalıkları önde gelen ölüm nedenleri arasında yer alır. Ayrıca ülkemizde de kalp hastalıklarından dolayı meydana gelen ölümlerin oranı %42 civarlarındadır. Bu nedenle kalp hastalıklarının ortaya çıkmaması yaşam tarzının değiştirilmesi ve daha hareketli bir yaşam sürülmesi gibi bireysel olarak bütün önlemlerin alınması gerekir. 
Kalp Hastalığı Belirtileri Nelerdir?
Kalp hastalığının belirtileri hangi kalp hastalığıyla ilgili olduğuna bağlı olarak değişir. Kalp hastalığı doğuştan gelebilir. Bunun yanında kalp ritminin bozukluğu ile ilgili hastalıklar gelişebilir. Ayrıca koroner arter hastalığı, dilate (kalp karıncıklarında genişleme) kardiyomiyopati, miyokardiyal enfarktüs ve kalp yetmezliği de diğer kalp hastalıkları arasında yer alır. Kalp hastalıkları kadınlarda ve erkeklerde farklı belirtiler gösterebilir. Ancak genel olarak ortak olan birçok belirti vardır. Çoğunlukla belirtiler süreklilik arz eder ve kendiliğinden bir iyileşme söz konusu değildir. En yaygın belirtiler arasında:
Göğüs ağrısı, göğüs sıkışması, göğüs basıncı ve göğüs rahatsızlığı,
Kısa aktiviteler sonrasında veya hiçbir sebep yokken ortaya çıkan nefes darlığı,
Kalpteki kan damarlarının sertleşmesi veya daralması sonucunda bacaklarda ve kollarda ağrı, uyuşukluk veya halsizlik,
Boyunda, çenede, boğazda, üst karın veya sırtta ağrı,
Baş dönmesi hatta bayılma,
Kalbin yerinden çıkacakmış gibi atması veya tam tersine hissedilemeyecek kadar yavaş atması,
Soluk gri veya mavi ten rengi,
Bacaklarda, karında veya göz çevresindeki bölgelerde şişkinlik,
Ateş, kuru ve kalıcı öksürük, 
Deri döküntüleri veya ciltte meydana gelen dökülmeler yer alır.

Kalp Hastalığı Nedenleri Nelerdir?
Kalp hastalığı, kalbin tamamının veya bir kısmının hasar alması, koroner arterlerin hasar alması veya kalbe yetersiz miktarda besin ve oksijen gitmesinden kaynaklanır. Hipertrofik kardiyomiyopati gibi bazı kalp hastalığı türleri genetiktir. Bunlar insan doğduktan sonra ortaya çıkabileceği gibi doğumdan önce de ortaya çıkabilir. Kalp hastalıklarını tetikleyen birçok etken vardır. Özellikle insanların benimsedikleri yaşam tarzı kalp hastalıkları riskini çok fazla arttırır. Yüksek tansiyon ve kolesterolün kontrol altına alınmaması kalbin zamanla hasarlanmasına, sonuç olarak kalp hastalıklarını ortaya çıkmasına yol açar. Ayrıca sigara içmek, aşırı kilo ve obezite, diyabet de kalp damar sağlığını olumsuz etkiler. Paketli gıdalar tüketmek, ilerleyen yaşlarda fazla hareketsiz kalmak da kalp hastalıklarını tetikler. Hamilelik sırasında kan basıncında ani artışlara neden olan preeklampsi hastalığının da kalp hastalıklarına neden olduğu kanıtlanmıştır. Genetik olarak ise ortaya çıkan kalp hastalıklarında bireysel olarak herhangi bir hata söz konusu değildir. Çünkü bu hastalıklar bazen ana rahminde bile ortaya çıkabilir. Ancak yaşam tarzının düzenli tutulması ve gerekli muayenelerin düzenli olarak yaptırılmasıyla kontrol altında tutulma ihtimali vardır. 
Kalp Hastalığı Tanısı Nasıl Konulur?
Kalp hastalığının teşhisi için uygulanacak testler, doktorun hastada mevcut olduğunu düşündüğü kalp hastalığına göre değişiklik gösterir. Ne tür bir kalp hastalığının mevcut olduğundan bağımsız olarak öncelikle fiziki muayene yapılır ve hastanın tıbbi geçmişi öğrenilir. 
Kalp hastalıklarında kan sayımı, görüntüleme yöntemlerine ek olarak girişimsel olmayan (non-invaziv) ve girişimsel (invaziv) tetkikler yapılır. Girişimsel olmayan tetkikler ekokardiyografi ve nükleer tıp tetkikleri; girişimsel tanı tetkikleri arasında koroner anjiyografi, elektrokardiyografi, Holter sayılabilir. Bazen yatakta EKG testi yapılırken bazı durumlarda egzersiz sırasında bu test uygulanır. 24-72 saat boyunca sürekli EKG kaydının tutulduğu “Holter İzleme” testi de uygulanan testler arasındadır. Göğüs duvarından ultrason aracılığıyla kalbin yapı ve işlevselliğinin incelenmesini sağlayan ekokardiyogram testi de kalp hastalıkları hakkında bilgi verir. Ek olarak, stres (efor) altında kalbin nasıl çalıştığını incelemek için stres testleri uygulanır. Bu testler bir süreliğine kalbin ritminin arttırılmasıdır. Kalp odalarındaki basıncın ölçülmesi veya kalp damarlarındaki herhangi bir sorunun tespit edilmesi için kalp kateterizasyonu yapılır. Bu test kasıktaki veya koldaki bir damardan kalbe bir kateterin ulaştırılması ile yapılır. Bunların dışında yine bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) de kalp hastalıklarının testpiti amacıyla kullanılabilir. 
Kalp Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Kalp hastalıklarında uygulanacak tedavi, hastada hangi kalp hastalığının bulunduğuna göre değişiklik gösterir. Hastanın kalp enfeksiyonu olması durumunda bir antibiyotik tedavisi uygulanacaktır. Bunun yanında kalp hastalıkları tedavisinde kullanılan genel tedavilerden biri de ilaçlardır. Ancak öncelikli tedavi yöntemi yaşam tarzının değiştirilmesidir. İlk olarak hastanın günlük yaşamdaki rutinlerinin değiştirilerek kalp hastalığının tedavisi amaçlanır. Bunlar arasında düşük sodyum içeren besinler ve az yağlı gıdalar tüketmek öncelikli dikkat edilmesi gereken hususlardır. Yoğun sodyum ve doymuş yağ tüketimi kalp damarlarında tıkanmaya neden olabilir. 
Kalp sağlığını korumak amacıyla her gün 30 dakikalık egzersizler yapılması önerilmektedir. Düzenli egzersiz kalp damarlarının ve ritminin düzenli olmasını sağlayabilir. Ayrıca sigara kullanan hastaların sigarayı bırakması veya yoğun sigara dumanı altında çalışan hastaların bunu önlemesi, alkol alımının ise sınırlandırılması hatta sonlandırılması gerekir. Bu şekilde bir yaşam tarzı kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Yaşam tarzı değişikliklerinin yeterli olmaması halinde kalp hastalığının türüne göre ilaç tedavisi uygulanır. İlaçların da yeterli olmadığı durumlarda cerrahi tedaviler uygulanabilir. Yine cerrahi müdahaleler kalp hastalığının türüne ve kalbin aldığı hasara göre değişir. Tedavilerin başarılı olması halinde hasta sağlıklı bir yaşam sürebilir. Ancak yaşam tarzının daha sağlıklı ve doktorun tavsiye ettiği şekilde düzenli olması gerekir.
Kalp hastalığı ve belirtileri ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Temmuz 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın