Güvenli Seks Nasıl Yapılır?

yorumsuz
105 views

Güvenli Seks Nasıl Yapılır?

Seks, yaşamın önemli bir parçasıdır. Biriyle ilk defa cinsel birliktelik yaşayacak bir bakir/bakire veya yeni partner arayışında olan, cinsel ilişki açısından daha deneyimli biri olsan da seks, hem heyecan verici hem de biraz sinir bozucu olabilir. Güvenli seks sayesinde yeni bir partnerle seks yapmaktan daha kolay zevk alabilirsin. Bedenini ve sağlığını koruduğunu bildiğin için kendine güvenebilirsin. Konu cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar veya hastalıklar, istenmeyen gebelik ve başka riskli cinsel davranışlar olunca nasıl güvenli seks yapacağını bilmen gerekir. Hem ruhsal hem de fiziksel sağlığına dikkat etmen gerektiğini unutma.

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlardan Korunmak

Lateks prezervatif kullan. Erkekler için olan prezervatifler vajinal, anal ve oral temas dâhil olmak üzere tüm seks durumlarında kullanılmalıdır. Erkekler için olan lateks prezervatifin kullanımı kolaydır. Bunlar etkilidir ve ucuzdur. Ayrıca sağlık ocaklarından ücretsiz olarak alabilirsin. Cinsel birliktelik sırasında sürekli ve doğru bir şekilde prezervatif kullanıldığında cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları kapma ve hamile kalma ihtimali %99 oranında azalabilir.

 • Lateks alerjin varsa cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan poliüretan prezervatif de kullanabilirsin. Doğal veya kuzu derisi prezervatifler hamilelik ihtimaline karşı güvenilir koruma sağlar ama bu prezervatiflerin yapıldıkları malzemeler bazı enfeksiyonların bulaşmasını yeterince önleyemez. Bu yüzden de bu prezervatifler yeterince güvenilir değildir.
 • Prezervatif ambalajını diş kullanmaktan ziyade elle aç. Ambalaj diş ile açılırsa prezervatife zarar verebilir.
 • Prezervatifi sertleşen penise düzgün bir şekilde taktığından emin ol. Bunu partnerinle birlikte yapmak daha samimi bir deneyim yaşamanızı sağlayabilir.
 • Her iki partnerin de güvenli seks konusunda sorumlu olduğunu unutma. Cinsel yaşamı aktif biriysen her zaman yanında prezervatif bulunmalıdır. Bunların son kullanma tarihini düzenli olarak kontrol ettiğinden emin ol.
 • Prezervatifler genelde uygun kullanıldıklarında yırtılmazlar. Fakat cinsel birleşme sırasında delinir veya yırtılırsa her iki partner de 10 gün içinde test yaptırmalıdır.


Kadın prezervatifi kullanmayı düşün.
 Kadın prezervatifleri vajinal seks sırasında kullanılabilir. Bunlar, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların çoğunu önlemede etkilidir ve hamile kalma ihtimalini azaltabilir. Her ne kadar bunların başarı oranı gebeliğe karşı hormonal korunma yöntemlerine kıyasla daha düşük olsa da kadın prezervatifleri, diğer korunma yöntemleriyle birlikte kullanıldığında çok etkili olabilir.[1]

 • Aynı anda hem erkek prezervatifi hem de kadın prezervatifi kullanılmamalıdır. Aynı anda kullanıldığında oluşan sürtünme nedeniyle bu, bir prezervatifin veya her iki prezervatifin yırtılmasına sebep olarak bunları etkisiz kılar.
 • Ambalaj üzerindeki talimatları dikkatlice okuduğundan emin ol. Kadın prezervatifini doğru bir şekilde yerleştirdiğinden emin olmak istersin.
 • Kadın prezervatifini tampona benzer şekilde yerleştirmen gerekir. Cinsel birleşme sırasında penis, kadın prezervatifinin içinde olmalıdır.
 • Doğru kullanıldığında kadın prezervatifinin yırtılma ihtimali pek yoktur. Ancak yırtılma oluşursa 10 gün içinde doktora gidip test yaptır.


Oral seks için oral bariyer kullan.
 Oral bariyer, lateks bir örtüdür veya açılarak kare şeklini alacak şekilde kesilmiş bir prezervatiftir. Doğru bir şekilde kullanıldığında oral bariyerin, cinsel organdaki kanın ve diğer sıvıların ağza geçmesi riskini azalttığı kanıtlanmıştır. Oral bariyer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları ve HIV’i önlemede etkilidir. Bunu hem vulvada hem de anüste oral seks yaparken kullanabilirsin.

 • Latekste delik, yırtık veya başka bir hasar olmadığından emin ol. Gerektiği durumda üzerindeki mısır unu kalıntılarını yıka çünkü bu, vajinal enfeksiyona sebep olabilir. Oral seks yaparken cinsel organı veya anüsü bununla kapla.
 • Önce oral bariyeri değiştirmeden sakın vajina ve anüs arasında geçiş yapma. Kullandıktan sonra at.


Kayganlaştırıcı kullanmayı dene.
 Seks sırasında sürtünme, haz veren bir şey olabilir ama enfeksiyon riskini de artırabilir. Sürtünme genelde prezervatifin veya oral bariyerin yırtılmasına sebep olur. Çok fazla sürtünmeyi önlemek için cinsel ilişki sırasında kayganlaştırıcı kullanmayı dene.[3]

 • Ambalajın üzerinde yazan içindekiler bölümünü okuduğundan emin ol. Lateks prezervatif kullanıyorsan yağ bazlı kayganlaştırıcı kullanma. Bu, lateksin yapısını bozacaktır.
 • Bunun yerine su bazlı kayganlaştırıcı kullan. Silikon bazlı kayganlaştırıcılar da iyi bir seçimdir. Oral bariyeri daha yumuşak yapmak ve yırtılma ihtimalini azaltmak için de kayganlaştırıcı kullanabilirsin.


Cinsel ilişkiye girmenin başka yollarını bul.
 Sen ve partnerin hiçbir risk taşımayan cinsel aktivitelerde bulunabilirsiniz. Yaratıcı olup birbirinizi cinsel açıdan heyecanlandırmak için yeni yollar keşfedin. Birbirinizi heyecanlandırmak için kelimeler veya fanteziler kullanabilirsiniz. Risk taşımayan cinsel aktivitelerden bazıları şunlardır:[4]

 • Telefon üzerinden seks veya cinsel içerikli mesajlaşma
 • Birlikte mastürbasyon
 • Sanal seks

Düşük riskli aktiviteleri dene. Anal ve vajinal yolla kurulan cinsel ilişkiler “yüksek riskli” cinsel aktiviteler olarak görülür. Anüsteki deri daha ince olduğundan anal yolla kurulan cinsel ilişkide enfeksiyon ve hastalık bulaştırma riski çok fazladır. Aynı şekilde ağız ve cinsel organlar yoluyla kurulan cinsel ilişkilerde cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve enfeksiyonlar bulaşabilir. Korunmasız oral seks yapmak da riskli bir davranıştır. Cinsel ilişkiye girmeden de sevişebilirsin. Partnerinle yeni cinsel aktiviteler denemek konusunda konuş. Şunları deneyebilirsiniz:[5]

 • Uzun süreli öpüşme
 • Okşama
 • Dildo veya vibratör gibi seks oyuncaklarını denemek.
  • Seks oyuncaklarını temizle. Her kullanımdan sonra mutlaka yıka ve temizliğinden emin olmadığın seks oyuncağını kullanma. Temizlik için en ucuz seçenek, bir kâsede hafif bir dezenfektan çözelti kullanmaktır.
  • Seks oyuncaklarını iyice yıka ve temiz, kuru bir ortamda kendi çantasında saklamadan önce iyice duruladığından emin ol. Seks oyuncaklarını daha önce ilişkiye girmediğin başka partnerle paylaşma çünkü bu şekilde enfeksiyonları yayabilirsin.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Haziran 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın