Tenrikyo

yorumsuz
222 views

Tenrikyo

Tenrikyo, (Tenrikyo, İlahi Neden(in) Öğretisi) bir başka ismiyle Tenri, Japon Şinto inancı kökenli, Budizm´den etkilenmiş bir dindir. Nakayama Miki isimli bir kadın çiftçi tarafından kurulmuştur. İnanışa göre Nakayama Miki 1838 yılından itibaren aydınlatıcı ve ilham veren çeşitli tecrübeler yaşamıştır. Bu tarihten sonra dinin bağlıları tarafından Oyasama (“Onurlu/Onurlandırılmış Anne”) diye anılmıştır.

Dinin amacı yoki yusan veya yoki guraşi`ye ulaşılmasıdır ki bu ´neşeli hayat´ Dünya´da hayırseverlik ve hırstan, bencillikten, nefretten, öfkeden ve kibirden uzak durarak sağlanır.

Yo “olumlu”dur, Çin´deki Yin ve Yang´ın Yang`ıyla aynı karakterdir.
Ki “ruh” veya “enerji”, Çincedeki Qi ile aynı karakterdir.

Yusan “dağlara veya açık araziye çıkış/gidiş” yani “gezinti”, neşeli ve cesur bir yaşamı vurgulamaktadır.

Guraşi “rızık/geçim” günden-güne yani günlük bir yaşam anlayışını vurgulamaktadır.
İnananları tek bir Tanrı´ya, insanlığı yaratan, ilgilenen, insanlığa merhamet eden ebeveyn, Tenri-O-no-Mikoto, “Cennetsel [On] Nedenin İlahi Kralı”na inanırlar. Sürekli devam eden reenkarnasyon dininin bir parçası olsa da büyük bir etkiye sahip değildir. Dinin barındırdığı ana öğretilerden bazıları: Moto-no-Ri – orijin prensibi; Kaşimono-Karimono – insan vücudu ve Tanrı arasındaki doğa ilişkisi; Hinokişin – gönüllü emek (çoğunlukla hayır işleri veya kamu hizmeti); Tanno – sorun, hastalık ve zorluklara karşı yapıcı bir tutum; ve Juzen-no-Şugo – Futatsu Hitotsu´da var olan ve yaratıma dahil olan on prensip veya ilahi takdir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın