Engelliler Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır ?

yorumsuz
102 views

Engelliler Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır ?

Engelli olan kişi eğer malulen emekli ise veya iş kazası – meslek hastalığı sonucu çalışma gücünün en az yüzde 10’unu kaybetmiş olması nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumundan sürekli iş göremezlik geliri alıyorsa, aldığı gelir veya aylığa bağlı olarak sağlık hizmetlerinden de faydalanır.
Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişilerden çocukların durumu Malul Çocukların Sağlıktan Yararlanma Durumu başlıklı yazıda belirtilmiştir.
Bunun dışındaki kişilerden tam teşekküllü hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu ile engellilik oranı yüzde 40 veya daha fazla çıkanlar, bulunduğu yerdeki Kaymakamlık sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına 2022 sayılı Kanun kapsamında engelli aylığı bağlanması için başvurabilir. Başvurusu kabul edilip kendisine engelli aylığı bağlanan kişi bu aylığı aldığı sürece sağlık hizmetlerinden de herhangi bir ücret ödemeden (bir nevi yeşil karlı gibi) yararlanabilir.
Engellilik oranı yüzde 40’tan fazla olduğu halde özellikle gelir durumu nedeniyle engelli aylığı başvurusu reddedilen kişi ise aylık brüt asgari ücretin yüzde 3’ü oranında her ay GSS primi ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.
Engellilik oranı yüzde 40’tan az olduğu için engelli aylığına başvuramayan kişi gelir testi için bulunduğu yerdeki Kaymakamlık sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurabilir. Gelir testi sonucunda aile içerisinde kişi başına düşen aylık geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkan kişi herhangi bir ücret ödemeden (bir nevi yeşil karlı gibi) sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.
Yukarıda belirtilenler dışında, engelli olsa bile hiçbir sosyal güvencesi olamayan kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için, aylık brüt asgari ücretin yüzde 3’ü oranında her ay GSS primi ödemeleri gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Temmuz 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın