Eğitim Nedir? Neden Önemlidir?

yorumsuz
82 views

Eğitim Nedir? Neden Önemlidir?

Eğitim Nedir? 

Eğitim, insanın bugünü ve geleceği ile ilgili önceden belirlenmiş amaçlar doğrultusunda uyum ve üretkenliğinin artırılmasına yönelik düşünce ve davranışlarını şekillendirme, iyileştirme, geliştirme çabasıdır. Eğitim ile kazanılan bilgi, beceri ve tutum insanın birey olma ve ait olma farkındalığını artırır, kişiliğini geliştirir ve daha değerli kılar.

Eğitimin Önemi

Bilgi işçisi olan insanın, günümüzde artan yoğun rekabet koşullarında başarılı olabilmesi için çeşitli bilgi, beceri ve yeteneklere sahip olması gerekmektedir. Tüm bunlardan dolayı eğitime yapılan yatırım sürekli artarak devam etmektedir. Eğitim ve geliştirme olmadan, çalışanların iş için gerekli yeterliliklerini, becerilerini ve de deneyimlerini güncellemek ve onların organizasyonel sonuçları etkileyecek şekilde, performanslarını arttırmak mümkün değildir.

Eğitim ve geliştirme, verimliliği koruyan ve çalışanların gelecekteki işlerine hazırlanmasına destek veren bir unsurdur. Eğitime yapılan yatırım, bireye, örgüte ve sosyal sorumluluk gereği topluma yapılan yatırımdır. Eğitime yapılan yatırımların artması, insan ya da emek faktörüne verilen önemin arttığının ve bu faktörün verimlilik üzerindeki etkisinin her geçen gün daha farkında olduğunun bir göstergesidir.

Eğitimin gereksiz bir yatırım olduğu görüşü artık geçerliliğini yitirmiştir. İşletmeler hızlı değişen dış çevreye uyum göstermek zorundadırlar. Değişimi yakalayabilmek için çalışanların eğitimi ve geliştirilmesini gerektiren nedenlerin başında; dış çevredeki hızlı gelişim, değişim ve rekabete bağlı olarak işletmelerde görev değişmesi, teknolojinin sürekli yenilenmesi ile iş görenin görevinde yetersizleşmesi, yabancılaşma veya uyum sorunu gibi problemler gelmektedir. İş görenlerin yeni bilgiler öğrenmesi ve kendini geliştirmesi yoluyla işteki performanslarını yükseltmek mümkündür. Eğitime önem vermeyen iş örgütlerinin, çalışanlarının başarı ve verimlerini artırmaları ve dolayısıyla yoğun rekabet şartları altında varlıklarını koruyabilmeleri çok güç hatta imkânsızdır.  

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Haziran 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın