Ağrı çeşitleri nelerdir?

yorumsuz
83 views

Ağrı çeşitleri nelerdir?

Yaşayabileceğiniz farklı ağrı türleri ve ağrıya neden olan faktörler hakkında detaylı bilgi edinin.

Ağrının sınıflandırılması

Uluslararası tıp camiası için ağrının tanımlanması tarihsel açıdan çok zor olmuştur. Uluslararası Ağrı Araştırmaları Derneği’nin (IASP) yapmış olduğu son tanım şu şekildedir: “ağrı, gerçek veya potansiyel bir doku hasarından kaynaklanan veya bu şekilde tanımlanan, hoş olmayan bir duyu ve duygusal bir deneyimdir.” Ağrı akut yani kısa süreli veya kronik yani uzun süreli olabilir. Ağrı pek çok şekilde sınıflandırabilir ve bu sınıflandırmaların çoğu birbiriyle örtüşür ancak ağrıya ilişkin yaygın olarak tanımlanan sınıflandırmalar aşağıda belirtildiği gibidir:

  • Nosiseptif Ağrı; doku zedelenmesinden kaynaklanan ağrıdır ve koruyucu işleve sahiptir. En sık görülen örnekler arasında eklem ağrısı, bel ağrısı veya spor yaralanmaları ve ameliyat sonrası ağrı gibi somatik ağrılar bulunmaktadır.
  • İnflamatuar Ağrı; en sık, vücudun kas-iskelet sistemindeki yumuşak dokular zedelendiğinde hissedilir. Bu tip ağrı genellikle bölgeseldir ve hafif ağrı olarak tanımlanır. Çoğunlukla omuzda, kalça ve ellerde, ayrıca belde görülür.

Ağrının Nedenleri

Çeşitli nedenlerden ötürü ağrı hissederiz. Ağrı belirtileri nadiren tek başına ortaya çıkar, dolayısıyla ağrı hissettiğinizde birden fazla mekanizma işin içinde olabilir. Örneğin, inflamasyon (enflamasyon) nosiseptif ağrıda yaygın olarak görülmekle birlikte nöropatik ağrıda da görülebilir.

Somatik ve enflamatuar ağrının nedeni, genellikle tekrarlayan travma, aşırı aktiviteden kaynaklanan doku zedelenmesi, uzuvların kullanılmaması veya hatalı kullanılmasıdır. Nöropatik ağrıda sinirler kendi kendine zedelenip fonksiyon kaybederler ve ağrı merkezlerine yanlış mesaj göndermeye başlarlar.

Nosiseptif ve nöropatik ağrıların her ikisi de akut veya kronik olabilir. Akut ağrı, size incindiğinizi hatırlatan ağrıdır. Elinizin yanmasını buna örnek olarak verebiliriz. Size, yaralandığınızı söyler. Akut ağrı aniden başlar ve genellikle uzun sürmez. Sakatlık giderildikten sonra ağrı ortadan kalkar. Kronik ağrı çok daha şiddetli ve uzun sürelidir, tedavi için bir doktora gitmenizi gerektirir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Temmuz 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın